Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές ΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΣΧΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ

ΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΣΧΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ

" Μαθαινοντας τα σχηματα κ τους αριθμους..."
Η Α1 ταξη  μαθαίνει τα πρώτα  σχήματα κ τους πρώτους αριθμούς.Τα παιδιά εκτός απο τα σχολικα βιβλία χρησιμοποιούν κ άλλους παιδαγωγικούς τρόπους για να μάθουν Μαθηματικά...Κάνουν με πλαστελίνες τους αριθμούς για να μάθουν τη  σωστή φορά των αριθμών,σχηματίζουν με το σώμα τους τα νούμερα κ ....το διασκεδάζουν!!!Επίσης,οσον αφορά στα σχηματα,τα μαθαίνουν με έναν διασκεδαστικό τρόπο!Στο μέγεθος του σώματός τους φτιάχνουν έναν άνθρωπο απο γεωμετρικά σχήματα:τετράγωνο,τρίγωνο,ορθογώνιο,κύκλο.Είναι ο καινούριος φίλος της τάξης μας!!..Γιατί μην ξεχνάμε ότι μέσα από το παιχνίδι η μάθηση γίνεται πιο ευχάριστη!!!Καλή σχολική χρονιά!

Υπευθυνη τμηματος:Μαρια Αθανασιαδου

ο αριθμός 1